24 Aralık 2010 Cuma

KIBRISTA 1974 RUHU

 FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası'nda İzmir Pınar Karşıyaka, Kıbrıs Rum kesiminde Apoel ile yaptığı maçın ardından saldırıya uğradı.
Kıbrıs Adasında önceki gün(22 Aralık 2010) yaşanan olaylardan sonra Sn Devlet Bakanı ve Başmüzakereci(AB) Egemen BAĞIŞ olayları şöyle değerlendirdi;
‘‘Dün akşam yaşananlar, 74 ruhunun adada hala çok ciddi şekilde yaşadığını ortaya koymuştur.’’
Antrenör Hakan Demir, sporun dışında olaylar yaşadıklarını belirterek, "Maçın ardından çıkan olaylar sonrası soyunma odasına gitmeye çalıştık. Ancak soyunma odasının kapısında maskeli ve eli coplu taraftarlar bizi karşıladı. Zorlukla soyunma odasına girdik. Polis taraftarları tutmayı başaramadı, yetersizdi, çok organize, spor dışı bir olay yaşadık’’ dedi.


Sn Bağış, muhtemelen adadaki sivil, masum ve silahsız Türklerin katledildiği olayları kastediyor olmalı. Neydi bu olaylar...

Tarihten bir not, KANLI NOEL:

Kanlı Noel, aralık 1963 tarihinde Kıbrıslı Türklere karşı başlatılan silahlı saldırılara verilen isimdir. Olaylarda toplam 500 Türk hayatını kaybetmiş ve şehit olmuştur. 500 silahsız, savunmasız ve masum TÜRK...

"Silah sesleri ve tüfek dipçikleri kilitli kapıları dövüyordu, halk sokaklara çıkarılmıştı. Yetmiş yaşındaki ihtiyar bir Türk, ön kapısının kırılma sesi ile uyandı. Yatak odasından çıktığı zaman kapının içinde birçok silahlı genç adam buldu. "Çocukların var mı?" diye sordular. Adam korku ile, "Evet" dedi. Bir tanesi "Onları dışarı gönder," diye emretti. Adamın ondokuz ve onyedi yaşındaki iki oğlu ve on yaşındaki kızı alelacele giyinerek silahlı adamın peşinde dışarı çıktılar. Bahçe duvarının dışına dizildiler ve silahlı adam onları makineli tüfekle kurşunlayarak öldürdü.

 
  • Bizler, EOKA’yı unutmadık...
  • Bizler, katledilen Türkleri unutmadık.
  • Bizler, Rumların ne kadar silahlı olduğu anlaşıldığında, silahlanmak, hayatlarını ve topraklarını korumak isteyen Türklerin ne kadar geç kaldığını da unutmadık.
  • Bizler, silahsız insanların başlarına neler geldiğini unutmadık.

Ve dersimizi aldık...

 

Bugün:
Dünya çapında sivil silahlanma oranlarında ilk sıralarda yer alan Güney Kıbrıs Rum Kesiminde, 30.000 adet sivil-rezerv gücünün, G3 Piyade tüfeği bulunduğunu ve Rum ordu depolarından çalınan(!) ve sayısı tam olarak bilinmeyen tüfeklerin Rum sivillerin ellerinde olduğu bilinmektedir.
 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder